Diyet ve Spor Yapmadan Zayıflama Yolları

evde diyet ve spor yapmadan kolay zayıflama yöntemleri ve yolları

 

 

Evde Diyet Yapmadan ve Spor Yapmadan Zayıflayabilirmiyim ?

Dediğinizi duyar gibi oldum ! Evet diyet ve spor yapmadan evde kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.  Bunun adı ”Sağlıklı ve Bilinçli Beslenmek” dir.

Sıkı bir diyete ve spor programlarına gerek kalmadan, bu yazımızda ki öneleri günlük yaşamınıza dahil ederseniz kolayca zayıflayabilirsiniz.

 

Yemek veya Kahvaltı Yaparken Yavaş Olmaya Dikkat Edin

Kahvaltıda veya Ara-Ana Öğünlerinizde yediğiniz besinleri işiniz olsa bile hızlı yemekten vazgeçmelisiniz. Ana Öğün yemek süreniz 15-20 dakika arasında olmalıdır. Hızlı yerseniz vücudunuz beyin fonksiyonlarına doydum sinyalı gönderemez ve 1 saat sonra tekrar acıkmış olursunuz. 15-20 dakika kuralına uyduğunuz zaman ise vücudunuz beyninize ”tokum/doydum” sinyalini gönderecektir. Vücudun bu sinyali beyninize gönderebilmesi için 15-20 dakikalık bir süreye ihtiyacı var.

 

Her Gün ve Her Öğünde Su İçin!

Ne yazık ki bu bildiğimiz halde yapmadığımız bir kural. Vücut sağlığımız için her gün 1,5lt. 2lt. ‘ye yakın su tüketmemiz gerekiyor. Gün içerisinde 1,5lt 2lt’ye yakın bir su tüketimi yaptığımız zaman metabolizmamız hızlı bir şekilde çalışmaya başlıyor. Ancak 1 saat içerisinde 1,5 litre su tüketirseniz sizi bol bol tuvalete götürmekten başka bir işe yaramayacaktır. İçeceğiniz su miktarını gün içerisine yayarak tüketmeniz gerekiyor. Bu nedenle her öğün öncesinde yemeğinize 1 bardak su ile başlayın. Yemekten önce içtiğiniz 1 bardak su açlık hissinizi yatıştıracak ve aşırı yemek yememenize yardımcı olacak. Ayrıca yemek yedikten sonrada aşırı su tüketimi yapmaktan kaçının. Çünkü yemekten sonra içeceğiniz su direk bağırsaklarda yediğiniz yemekler ile karışacağı için sadece midenizin(göbeğinizin) şişmesinden başka hiç bir işe yaramayacaktır. Yemek yedikten 1,5 – 2 saat sonra su içebilirsiniz.

 

Porsiyonlarınızı Küçültün

 

Sebze yemeklerinde 1 Porsiyon demek ; 4 yemek kaşığına denk geliyor. Meyvelerde ise bu durum değişiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit 1 Porsiyon Meyve Tabağını şu şekilde açıklıyor ;  1 porsiyon meyve tabağı 50 kalori.  Yarım muz, büyük bir mandilina, bir elma veya ayvanın dörtte biri ile yapacağınız bir meyve tabağı 50 kalori içeriyor ve 1 porsiyona denk geliyor.

 

Sebze Yemeklerine Ağırlık Verin

Yaz/Kış fark etmeksizin ana yemek öğünlerinizden birinde mutlaka sebze yemeklerine yer verin. Sebze yemekleri, daha az kalori içereceği gibi bağırsaklarınızın hızlı çalışmasınada yardımcı olur. Sebzeler et ve tavuk besinlere göre daha az tokluk hissi sağlasalarda, yiyeceğiniz sebze yemeğinin yanında 1 dilim ekmek yiyerek et ve tavuk yemeklerinin verdiği 2/3-4 saatlik tokluk hissine ulaşabilirsiniz.

 

Tatlılara SINIR getirin!

Tatlı ihtiyacımız gün içerisinde yeterli seviyede karbonhidrat tüketmediğimizden kaynaklanıyor.  ”TATLI KRİZİM TUTTU!” dediğimiz zaman beyin bize tatlı yememiz gerektiği emrini veriyor fakat tatlı ihtiyacımızı durdurmanın tek yolu ; düzenli beslenmek ve enerjiyi dengeli bir şekilde almak.  Şeker türü karbonhidrat içeren tatlıları aldığınız da 300-350 kalori gibi yüksek bir rakama ulaşırsınız fakat kan şekeriniz hızla düşeceği için hemen acıkacaksınız. Eğer çok fazla tatlı ihtiyacı duyarsanız 2veya3 porsiyon meyve yiyebileceğiniz gibi kalorisi düşük sütlü tatlılarıda tercih edebilirsiniz.

 

Geç Saatte Yemek Yemeyin ve Protein Alımını Abartmayın !

Her gün farklı saatlerde beslenmek size kilo verdirmeyeceği gibi aksine kilo aldıracaktır. Örneğin bugün akşam yemeğinizi 19:30’da yediniz. Yarın akşam ve diğer akşamlarda akşam yemeğinizi 19:30’da yemeye özen gösterin. Akşam yemeğini yatma saatinizden 4 saat öncesine ayarlayın. Çünkü evde yemek yedikten sonra herhangi bir hareketlilik yapmıyacağınız için yemek yiyip uyumak size zamanla kilo aldıracaktır. Ancak yemek yedikten 4 saat sonra yatarsanız vücut aldığınız enerji ve kalorinin bir kısmını yakmış olacaktır.

Protein tüketimlerinde aşırıya kaçmayın. Çok fazla protein almak yağlı beslenmek grubuna giriyor. Bu da yağdan dolayı metobalizmanızın düzgün çalışmayacağını ifade ediyor. Günlük  besin ihtiyacınızın %18’nin protein olmasına dikkat edin.

 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Görüşlerinizi ve yorumlarınızı alt bölümden bizlere iletebilirsiniz.
Bizlere destek olmak için bu yazımızı alt bölümde bulunan Sosyal Medya Paylaşım Butonlarını kullanarak sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.